Zioła a stany zapalne jamy ustnej i gardła

Stany zapalne jamy ustnej, przyzębia i gardła dobrze reagują na leczenie naturalnymi preparatami. W takich przypadkach warto wybierać zioła o działaniu przeciwzapalnym, antyseptycznym i ściągającym.

Stany zapalne jamy ustnej to ogólne określenie schorzeń, które charakteryzują się stanem zapalnym błon śluzowych wewnątrz ust. Stany zapalne gardła zwykle związane są z chorobami zakaźnymi (przeziębienie, grypa, angina) i są wywoływane przez wirusy i bakterie.  Stany zapalne jamy ustnej najczęściej dotyczą dziąseł, błony śluzowej, języka oraz wewnętrznej strony policzków. Dolegliwości te mogą być powodowane przez zaniedbane uzębienie, niedostateczną higienę jamy ustnej lub przeciwnie – nadużywanie silnie działających preparatów higienicznych, ostre przyprawy, alkohol, nieprawidłowy zgryz, odkładający się kamień nazębny, a także niedobory witamin w diecie.

Najczęściej stany zapalne objawiają się bólem lub uczuciem pieczenia, obrzękiem; przy podrażnieniach może pojawić się krwawienie. Objawy te powodują duży dyskomfort i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Choremu trudno jest przyjmować pokarmy, a nawet płyny, odczuwa boleśnie ich temperaturę oraz smak, szczególnie kwaśny czy ostry. Zdarza się, że stany zapalne jamy ustnej powodują nieprzyjemny zapach z ust, co dodatkowo może uprzykrzać funkcjonowanie.

Leczenie należy oprzeć na wyeliminowaniu drażniących substancji, opiece stomatologicznej, odpowiedniej higienie, uzupełnieniu niedoborów witamin, a także miejscowym stosowaniu preparatów ziołowych, np. w formie płukanek, pędzlowań czy inhalacji. W przypadku stanów zapalnych jamy ustnej preparaty roślinne sprawdzają się jako środki doraźne, ale ich główną siłą jest działanie na schorzenia nawracające i długotrwałe. Należy wybierać zioła o działaniu przeciwzapalnym i  ściągającym.

Zioła pomocne przy stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, przede wszystkim do stosowania zewnętrznego:

  • Szałwia – stosowana w formie naparów, łagodzi objawy stanu zapalnego (olejek i gorycz karnozol).
  • Korzeń prawoślazu – związki śluzowe, które występują w prawoślazie w dużych ilościach, działają powlekająco i osłaniająco.
  • Kwiat rumianku – składniki olejku eterycznego, α-bisabolol i chamazulen działają przeciwzapalnie.
  • Liście babki lancetowatej – zawierają związki (aukubinę, flawonoidy, garbniki, a także substancje śluzowe), które działają przeciwzapalnie, zmniejszają przekrwienie błon śluzowych.
  • Tymianek – fenole zawarte w olejku tego zioła, takie jak tymol i karwakrol, a także garbniki, działają łagodząco na stany zapalne jamy ustnej i gardła.

W radzeniu sobie z ze stanami zapalnymi warto użyć preparatów o sprawdzonych właściwościach. Napary z ziół sprawdzą się jako płukanki – złagodzą zapalenia wewnątrz jamy ustnej, także gardła i krtani, ale też jako inhalacje przy stanach zapalnych dróg oddechowych. Przy stanach zapalnych dziąseł czy gardła warto skorzystać z mieszanek, które w swoim składzie posiadają szałwię i tymianek. Preparaty zawierające prawoślaz, babkę lancetowatą i rumianek stosuje się przeciwzapalnie oraz osłaniająco na zmienione chorobowo błony śluzowe jamy ustnej i gardła.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Barbara Leszczyńska

Właściwości ziół

Polecane artykuły

Ziołolecznictwo

Zioła apteczne a zioła sklepowe

W ostatnich latach fitoterapia cieszy się dużym zainteresowaniem i znajduje coraz więcej zwolenników. By w…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a stany zapalne jamy ustnej i gardła

Stany zapalne jamy ustnej, przyzębia i gardła dobrze reagują na leczenie naturalnymi preparatami. W takich…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a zaparcia

Jednym z częściej spotykanych problemów ze strony układu pokarmowego są zaparcia. Mogą one występować okresowo…

Więcej
Właściwości ziół

Melisa

Melisa (Melissa officinalis) to roślina o jasnozielonych karbowanych liściach i drobnych biało-różowych kwiatkach. Osiąga wysokość…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a trawienie

Tempo życia, złe odżywianie, stres, zanieczyszczenie środowiska, siedzący tryb życia – to wszystko wpływa negatywnie…

Więcej
Właściwości ziół

Nagietek

Lecznicze właściwości nagietka były znane już w starożytności. We współczesnej medycynie nagietek ceniony jest za…

Więcej
Właściwości ziół

Lipa

Współczesna fitoterapia uważa kwiatostany lipy (Tiliae flos) za surowiec farmaceutyczny o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym.…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a przeziębienie

Przeziębienia, szczególnie dokuczliwe w okresie jesienno-zimowym, w ponad 90% wywołane są przez wirusy. Huśtawki pogodowe,…

Więcej
Właściwości ziół

Krwawnik

Krwawnik pospolity jest uniwersalnym środkiem leczniczym, stosowanym zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Podobno wojowniczy Achilles…

Więcej