Zioła a stany zapalne jamy ustnej i gardła

Stany zapalne jamy ustnej, przyzębia i gardła dobrze reagują na leczenie naturalnymi preparatami. W takich przypadkach warto wybierać zioła o działaniu przeciwzapalnym, antyseptycznym i ściągającym.

Stany zapalne jamy ustnej to ogólne określenie schorzeń, które charakteryzują się stanem zapalnym błon śluzowych wewnątrz ust. Stany zapalne gardła zwykle związane są z chorobami zakaźnymi (przeziębienie, grypa, angina) i są wywoływane przez wirusy i bakterie.  Stany zapalne jamy ustnej najczęściej dotyczą dziąseł, błony śluzowej, języka oraz wewnętrznej strony policzków. Dolegliwości te mogą być powodowane przez zaniedbane uzębienie, niedostateczną higienę jamy ustnej lub przeciwnie – nadużywanie silnie działających preparatów higienicznych, ostre przyprawy, alkohol, nieprawidłowy zgryz, odkładający się kamień nazębny, a także niedobory witamin w diecie.

Najczęściej stany zapalne objawiają się bólem lub uczuciem pieczenia, obrzękiem; przy podrażnieniach może pojawić się krwawienie. Objawy te powodują duży dyskomfort i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Choremu trudno jest przyjmować pokarmy, a nawet płyny, odczuwa boleśnie ich temperaturę oraz smak, szczególnie kwaśny czy ostry. Zdarza się, że stany zapalne jamy ustnej powodują nieprzyjemny zapach z ust, co dodatkowo może uprzykrzać funkcjonowanie.

Leczenie należy oprzeć na wyeliminowaniu drażniących substancji, opiece stomatologicznej, odpowiedniej higienie, uzupełnieniu niedoborów witamin, a także miejscowym stosowaniu preparatów ziołowych, np. w formie płukanek, pędzlowań czy inhalacji. W przypadku stanów zapalnych jamy ustnej preparaty roślinne sprawdzają się jako środki doraźne, ale ich główną siłą jest działanie na schorzenia nawracające i długotrwałe. Należy wybierać zioła o działaniu przeciwzapalnym i  ściągającym.

Zioła pomocne przy stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, przede wszystkim do stosowania zewnętrznego:

  • Szałwia – stosowana w formie naparów, łagodzi objawy stanu zapalnego (olejek i gorycz karnozol).
  • Korzeń prawoślazu – związki śluzowe, które występują w prawoślazie w dużych ilościach, działają powlekająco i osłaniająco.
  • Kwiat rumianku – składniki olejku eterycznego, α-bisabolol i chamazulen działają przeciwzapalnie.
  • Liście babki lancetowatej – zawierają związki (aukubinę, flawonoidy, garbniki, a także substancje śluzowe), które działają przeciwzapalnie, zmniejszają przekrwienie błon śluzowych.
  • Tymianek – fenole zawarte w olejku tego zioła, takie jak tymol i karwakrol, a także garbniki, działają łagodząco na stany zapalne jamy ustnej i gardła.

W radzeniu sobie z ze stanami zapalnymi warto użyć preparatów o sprawdzonych właściwościach. Napary z ziół sprawdzą się jako płukanki – złagodzą zapalenia wewnątrz jamy ustnej, także gardła i krtani, ale też jako inhalacje przy stanach zapalnych dróg oddechowych. Przy stanach zapalnych dziąseł czy gardła warto skorzystać z mieszanek, które w swoim składzie posiadają szałwię i tymianek. Preparaty zawierające prawoślaz, babkę lancetowatą i rumianek stosuje się przeciwzapalnie oraz osłaniająco na zmienione chorobowo błony śluzowe jamy ustnej i gardła.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Barbara Leszczyńska

Właściwości ziół

Polecane artykuły

Zioła a zdrowie

Zioła a biegunka

Biegunka może mieć różne przyczyny. Aby móc trwale ją wyeliminować, należy ustalić, co leży u…

Więcej
Ziołolecznictwo

Leki roślinne w XXI wieku

Lek to produkt medyczny, który może zawierać różne rodzaje substancji, zarówno syntetyczne...

Więcej
Właściwości ziół

Senes

Senes zyskuje na popularności, ponieważ jest bardzo skuteczny i łatwy w stosowaniu. Ten lek zawdzięczamy…

Więcej
Właściwości ziół

Nasiona lnu

Len jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. W medycynie wykorzystuje się zarówno nasiona, tzw. siemię lniane,…

Więcej
Właściwości ziół

Rumianek

Rumianek (Chamomilla recutita) jest znany i popularny w całej Europie. Uprawa tego zioła dominuje na…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a stany zapalne jamy ustnej i gardła

Stany zapalne jamy ustnej, przyzębia i gardła dobrze reagują na leczenie naturalnymi preparatami. W takich…

Więcej
Ziołolecznictwo

Zioła lecznicze: gwarancja jakości i leczniczego działania

Zachęcamy do szerokiego stosowania ziół w kuchni, do ich uprawy w przydomowym ogródku i na…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a przeziębienie

Przeziębienia, szczególnie dokuczliwe w okresie jesienno-zimowym, w ponad 90% wywołane są przez wirusy. Huśtawki pogodowe,…

Więcej
Właściwości ziół

Melisa

Melisa (Melissa officinalis) to roślina o jasnozielonych karbowanych liściach i drobnych biało-różowych kwiatkach. Osiąga wysokość…

Więcej