Mięta

Mięta znana od wieków, wciąż popularna

Mięta jest szeroko uprawiana i od dawna bardzo popularna. Miętę znali starożytni Egipcjanie 1000 lat p.n.e., a Rzymianie stosowali ją do aromatyzowania napojów. Nawet jej nazwa ma stary rodowód. Uważa się, że Rzymianie nazwę „mentha” zaczerpnęli z języka greckiego. W mitologii greckiej Minthe była jedną z nimf, która usiłowała uwieść Hadesa, boga zaświatów. Jednak żona Hadesa, Persefona, widząc „co się święci”, zamieniła nimfę właśnie w miętę. Być może dlatego mięta w starożytnej Gracji używana była głównie jako ziele rytualne w obchodach związanych z celebracją życia pośmiertnego. Badacze uważają, że nazwa mięty jest jeszcze starsza i możemy znaleźć ją już w języku protoindoeuropejskim, którym nasi przodkowie posługiwali się wiele tysięcy lat temu.

Obecnie mięta i jej przetwory są powszechne – od gum do żucia, słodyczy, napojów po pasty do zębów i innych produktów, w których mięta wykorzystana jest z uwagi na jej wspaniały zapach. Mięta na stałe zagościła w tradycji kulinarnej niektórych krajów. Np. w Maroko do posiłku obowiązkowo pijemy zieloną herbatę parzoną z solidnym pęczkiem świeżej mięty. A w Wielkiej Brytanii do jagnięciny i baraniny obowiązkowo dostaniemy sos miętowy.

Współcześnie powszechnie wiadomo, że wspiera trawienie, wspomaga prawidłową pracę żołądka, a także pomaga radzić sobie m.in. ze wzdęciami. Jest dobrym wsparciem dla naszego układu pokarmowego przy ciężkostrawnych posiłkach, ale także przy przejedzeniu.

Głównym składnikiem czynnym jest olejek miętowy. Dominującym związkiem w olejku jest mentol, ale są też estry mentolu, menton i liczne związki terpenowe. W liściach mięty znajdują się również flawonoidy i kwasy fenolowe.

Autor: prof. Iwona Wawer

Zapoznaj się z produktem

Polecane artykuły

Ziołolecznictwo

Historia ziołolecznictwa

Zioła towarzyszą człowiekowi od początku historii, każda cywilizacja miała swój zestaw roślin jadalnych i leczniczych...

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a biegunka

Biegunka może mieć różne przyczyny. Aby móc trwale ją wyeliminować, należy ustalić, co leży u…

Więcej
Właściwości ziół

Morwa biała

Morwa biała bogata jest w białka, węglowodany, wapń, żelazo, kwas askorbinowy, β-karoten, tiaminę, kwas foliowy…

Więcej
Właściwości ziół

Szałwia

Czerwono kwitnącą szałwię (Salvia farincea) znamy z kwietników, ale szałwia lekarska (Salvia officinalis) ma fioletowe…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a higiena intymna

Podrażnienia, stany zapalne, infekcje – okolice intymne są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Przyczyna…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a zaparcia

Jednym z częściej spotykanych problemów ze strony układu pokarmowego są zaparcia. Mogą one występować okresowo…

Więcej
Właściwości ziół

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest wieloletnią rośliną z rodziny pokrzywowatych (Urticacaae). W Polsce występuje…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a układ moczowy

Dolegliwości ze strony układu moczowego są z reguły bardzo uciążliwe, a co gorsza mają tendencję…

Więcej
Ziołolecznictwo

Zioła apteczne a zioła sklepowe

W ostatnich latach fitoterapia cieszy się dużym zainteresowaniem i znajduje coraz więcej zwolenników. By w…

Więcej