Zioła w dermatologii (trądzik)

Trądzik to powszechna wśród młodzieży dolegliwość skórna, objawiająca się zaskórnikami i grudkami powstającymi w wyniku zmian hormonalnych. Trądzikowe zmiany powodują u młodych osób dyskomfort fizyczny i obniżenie samooceny związanej z wyglądem zewnętrznym. Skutecznymi środkami w łagodzeniu stanów zapalnych skóry są zioła, które wykazują działanie przeciwzapalne i przyspieszające gojenie uszkodzeń naskórka.

Trądzik powstaje w wyniku gwałtownych przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie, szczególnie związanych z hormonami płciowymi oraz hormonami nadnerczy. Objawia się zmianami skórnymi w postaci krostek, grudek i zaskórników. Najczęściej zmiany zapalne dotyczą skóry twarzy, szyi, pleców i ramion.

Trądzik jest chorobą przewlekłą i wymaga systematycznej terapii. Zmiany trądzikowe mogą mieć różne nasilenie. Jednak nawet zmiany o łagodnym lub umiarkowanych nasileniu znacznie obniżają komfort młodych ludzi. W takich przypadkach warto skorzystać z mocy fitoterapii.

Leczenie może przebiegać dwutorowo, chory może korzystać z ziół stosowanych wewnętrznie, np. naparów pitych w formie herbatki, ale może też stosować je zewnętrznie, miejscowo, w formie okładów. Zewnętrznie warto korzystać z ziół, które łagodzą stan zapalny, o działaniu ściągającym i kojącym. Tu przydatne będą rośliny z zawartością garbników i saponin triterpenowych.

Fiołek trójbarwny – zwany bratkiem, bardzo polecany jako napar do picia w problemach skórnych, bogaty we flawonoidy, antocyjany, garbniki, saponiny triterpenowe i wiele innych cennych substancji. Należy pamiętać, że napar z bratka może być stosowany tylko przez osoby powyżej 18. roku życia.

Rumianek – obecność chamazulenu przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie (również dzięki zawartości olejku eterycznego). Powinien być stosowany zewnętrznie, do okładów i przemywania skóry.

Bratwa barwierska – wykorzystywana w maściach stosowanych na gojenie się ran, ze względu na zawartość kumaryn wspomagających leczenie chorób skórnych.

Nagietek – dzięki obecności w składzie triterpenów i karotenoidów działa przeciwzapalnie. Karotenoidy dbają o prawidłowy wzrost nabłonka, przyspieszają gojenie się wszelkich ran i uszkodzeń skóry.

Problemy skórne, w tym trądzik, dobrze reagują na fitoterapię. Ważne, by zioła i rośliny lecznicze stosować systematycznie i długotrwale. Z reguły już po kilku tygodniach można zauważyć poprawę, a docelowo całkowite wyleczenie zmian skórnych. Ważne też, by zdrowo się odżywiać, unikać ostrych potraw i używek.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Barbara Leszczyńska

Polecane artykuły

Właściwości ziół

Lipa

Współczesna fitoterapia uważa kwiatostany lipy (Tiliae flos) za surowiec farmaceutyczny o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym.…

Więcej
Właściwości ziół

Rumianek

Rumianek (Chamomilla recutita) jest znany i popularny w całej Europie. Uprawa tego zioła dominuje na…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a higiena intymna

Podrażnienia, stany zapalne, infekcje – okolice intymne są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Przyczyna…

Więcej
Właściwości ziół

Koper włoski

Napar z owoców kopru włoskiego oraz olejek stosuje się u dzieci, ale też u osób…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a układ nerwowy

Poziom stresu, na jaki jesteśmy wystawieni każdego dnia, powoduje, że choroby na tle nerwowym zaczynają…

Więcej
Właściwości ziół

Bratek

Kolorowe bratki kojarzą się nam z wiosną – to pierwsze kwiaty na rabatkach i w…

Więcej
Ziołolecznictwo

Historia ziołolecznictwa

Zioła towarzyszą człowiekowi od początku historii, każda cywilizacja miała swój zestaw roślin jadalnych i leczniczych...

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a biegunka

Biegunka może mieć różne przyczyny. Aby móc trwale ją wyeliminować, należy ustalić, co leży u…

Więcej
Właściwości ziół

Szałwia

Czerwono kwitnącą szałwię (Salvia farincea) znamy z kwietników, ale szałwia lekarska (Salvia officinalis) ma fioletowe…

Więcej