Zioła a układ nerwowy

Poziom stresu, na jaki jesteśmy wystawieni każdego dnia, powoduje, że choroby na tle nerwowym zaczynają powoli przybierać znamiona epidemii. Szczególnie narażeni są ludzie żyjący w dużych miastach, gdzie presja, tempo życia i hałas mogą wywoływać napięcie nerwowe i kłopoty z zasypianiem.

Jeśli problemy wywołują przewlekły stres lub stres i napięcie nerwowe jest znacznie nasilone, należy zasięgnąć porady lekarza, który zadecyduje o konieczności farmakoterapii i/lub psychoterapii. W przypadku okresowego, łagodnego nadmiaru stresu i związanej z nim bezsenności warto skorzystać z dobroczynnych uspokajających właściwości ziół.

Stan napięcia nerwowego 

Stres jest obecny w życiu człowieka od zarania dziejów. Kiedyś pomagał przeżyć, być może był też czynnikiem rozwoju cywilizacji. Obecnie stres jest również wszechobecny, choć z reguły wywołuje już tylko negatywne skutki. Stresuje nas brak lub nadmiar pracy, otoczenie, ciągły pęd i pośpiech, hałas itd. Zwiększone napięcie nerwowe objawia się zdenerwowaniem, ciągłym skupieniem na naszych problemach. Do tego mogą dołączyć odczucie zmęczenia, bezsenność lub wzmożona senność, kłopoty z zasypianiem, przyspieszone bicie serca. Zdarza się też, że drżą nam ręce, możemy nawet odczuwać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka czy ból brzucha.

W takiej sytuacji niewątpliwie najważniejsze jest wyeliminowanie lub, jeśli to niemożliwe, radzenie sobie z czynnikami wywołującymi stres. Z pomocą przychodzą zioła o właściwościach uspokajających, które skutecznie tłumią nasze reakcje na stres i ułatwiają zasypianie.  

Polecane zioła:

Kozłek lekarski, inaczej popularna waleriana – doskonale znany surowiec o działaniu uspokajającym. Polecany jest w postaci kropli walerianowych, które rozpuszcza się w wodzie i pije kilka razy dziennie, lub doustnych kapsułek.

Jeśli stanom napięcia nerwowego towarzyszy poczucie wyczerpania umysłowego, można wówczas wspomóc się wyciągiem lub naparem z dziurawca. 

Bezsenność

Bezsenność może być schorzeniem samym w sobie, ale może także towarzyszyć zwiększonemu napięciu nerwowemu jako jeden z objawów. Pacjent cierpiący na bezsenność powinien zrezygnować z kawy i mocnej herbaty, szczególnie pod koniec dnia, a także z alkoholu i cukru. Dobrze jest zapewnić sobie codziennie dawkę ruchu na świeżym powietrzu, a także stosować techniki relaksacyjne, oddechowe czy medytacyjne.

Polecane zioła:

Ziele męczennicy - działa uspokajająco na ośrodek nerwowy, prawdopodobnie dzięki obecności alkaloidów, leczy przewlekłą bezsenność, poleca się picie jej przed snem. Można parzyć ją w postaci herbatki. Nie uzależnia.

Polecany w przypadku bezsenności jest również  korzeń kozłka.

Długotrwały stres nie niesie za sobą nic dobrego i może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego warto szukać sposobów na radzenie sobie z nim dzięki aktywności fizycznej, obcowaniu z naturą, relaksowi, odpowiedniej diecie, a także stosowaniu herbatek i preparatów uspokajających.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Barbara Leszczyńska

Zapoznaj się z produktem

Właściwości ziół

Polecane artykuły

Właściwości ziół

Lipa

Współczesna fitoterapia uważa kwiatostany lipy (Tiliae flos) za surowiec farmaceutyczny o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym.…

Więcej
Właściwości ziół

Szałwia

Czerwono kwitnącą szałwię (Salvia farincea) znamy z kwietników, ale szałwia lekarska (Salvia officinalis) ma fioletowe…

Więcej
Właściwości ziół

Koper włoski

Napar z owoców kopru włoskiego oraz olejek stosuje się u dzieci, ale też u osób…

Więcej
Właściwości ziół

Rumianek

Rumianek (Chamomilla recutita) jest znany i popularny w całej Europie. Uprawa tego zioła dominuje na…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła w dermatologii (trądzik)

Trądzik to powszechna wśród młodzieży dolegliwość skórna, objawiająca się zaskórnikami i grudkami powstającymi w wyniku…

Więcej
Właściwości ziół

Melisa

Melisa (Melissa officinalis) to roślina o jasnozielonych karbowanych liściach i drobnych biało-różowych kwiatkach. Osiąga wysokość…

Więcej
Właściwości ziół

Morwa biała

Morwa biała bogata jest w białka, węglowodany, wapń, żelazo, kwas askorbinowy, β-karoten, tiaminę, kwas foliowy…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a higiena intymna

Podrażnienia, stany zapalne, infekcje – okolice intymne są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Przyczyna…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a układ moczowy

Dolegliwości ze strony układu moczowego są z reguły bardzo uciążliwe, a co gorsza mają tendencję…

Więcej